Veido odos priežiūros rutina: 5 pagrindiniai žingsniai
Raminta Tamulaitė
Turinys
1 žingsnis: PRAUSIKLIS
Veido prausimas yra pirmas ir pats svarbiausias žingsnis odos priežiūroje. Prausiklis padeda nuplauti kasdienius nešvarumus, dulkes, prakaitą, riebalų perteklių ir makiažo likučius, esančius ant odos paviršiaus. Prausiklis gali būti gelinės, kreminės, pienelio ar putų konsistencijos. Teisingai parinktas prausiklis turėtų kruopščiai pašalinti odos paviršiuje susikaupusius nešvarumus jos nesausindamas. Svarbu, kad nuplovus veidą nejaustumėte tempimo jausmo, oda būtų švari ir gaivi.
Kokį rinktis?
- Sausai odai rinkitės švelnų, turtingesnės tekstūros pienelio ar putų konsistencijos prausikį. Gali įeiti drėkinančios ir raminančios medžiagos, kurios apsaugo odą nuo išsausėjimo, pvz., avižų ekstraktas, hialurono rūgštis, bisabololis.
- Normaliai odai tinka visi – pienelio, putų ar gelio konsistencijos prausikliai, skirti normaliai odai arba tinkantys visiems odos tipams. Jei naudojate giliau valantį prausiklį, po jo rinkitės labiau odą atstatančias ir drėkinančias priemones.
- Mišri oda – rinkitės švelnų, odos nesausinantį gelio ar putų konsistencijos prausiklį. Svarbu, kad prausiklis kruopščiai pašalintų odos paviršiuje išsiskyrusius riebalus, tačiau odos neišsausintų. Jei oda labai riebaluojasi, ieškokite prausiklio su rūgštimis (azelaino, pieno ar salicilo rūgštis), kurios padės geriau pašalinti nešvarumus. Jei oda nėra probleminė, venkite labai riebiai odai ir aknei skirtų prausiklių, kurie gali būti per agresyvūs ir per stiprūs mišriam odos tipui.
- Riebiai odai rinkitės gelio tekstūros prausiklį. Jei oda labai riebi, galite rinktis priemones, turinčias glikolio, azelaino, pieno ar salicilo rūgštis, nes jos geriau pašalina odos riebalus. Venkite agresyvių ir šiurkščių prausiklių, kurie gali sudirginti odą ir netgi paskatinti dar didesnį odos riebalavimąsi.
Kaip naudoti?
Plaukite odą du kartus per dieną – ryte ir vakare. Ryte nuplausite riebalus ir bakterijas, susikaupusius ant odos per naktį, o vakare nuplausite makiažą ir visus nešvarumus, atsiradusius dienos eigoje. Ant drėgnos odos masažuokite prausiklį pirštais porą minučių (arba taip kaip rekomenduoja gamintojas), po to kruopščiai nuplaukite šiltu ar drungnu vandeniu. Nusausinkite odą tapšnojimo judesiais vienkartine servetėle. Labai sausą odą užtenka prausti tik vakare.
2 žingsnis: TONIKAS
Oro tarša, netinkamas gyvenimo būdas, makiažas ar net vanduo gali sutrikdyti natūralų odos pH, kuris labai svarbus sveikos ir subalansuotos odos būklei. Būtent veido tonikas padeda atstatyti pažeistą odos pH, apsaugo nuo išsausėjimo ir atstato odoje esantį rūgščių ir šarmų balansą. Jis taip pat drėkina, ramina odą, padeda pašalinti nešvarumus bei geriau įsisavinti kitas kosmetines priemones.
Kokį rinktis?
- Sausai ir normaliai odai skirtas tonikas turėtų pasižymėti drėkinančiomis, raminančiomis ir odos atsinaujinimą skatinančiomis savybėmis. Į toniko sudėtį gali įeiti tokios medžiagos kaip alijošius, pantenolis, hialurono rūgštis, glicerinas, vitaminas E ir kt. Venkite tokių ingredientų kaip alkoholis, kvapikliai, konservantai ir kitų agresyvių bei sausinančių medžiagų.
- Į mišriai odai skirtą toniką gali įeiti gali drėkinantys komponentai (pvz., alijošius, hialurono rūgštis), rūgštys (pvz., pieno, azelaino, salicilo), antioksidantai.
- Riebiai odai skirtas tonikas turi būti be alkoholio, kuris gali dirginti, išsausinti odą bei paskatinti odos riebalų gamybą. Reikėtų rinktis toniką su antioksidantais, rūgštimis, drėkinančiomis ir poras sutraukiančiomis savybėmis. Toks tonikas pašalina nešvarumus, riebalų perteklių, sureguliuoja odos pH, mažina uždegimą ir skatina odos gijimą.
Kaip naudoti?
Toniką naudokite ryte ir vakare, nuplovus odą prausikliu. Galima naudoti suvilgius vatos padelius ir jų pagalba valyti odą, tačiau ekonomiškesnis ir geresnis priemonės įsisavinimo būdas yra įlašinti kelis lašus toniko į delnus ir priemonę paskirstyti tiesiai ant veido.
3 žingsnis: SERUMAS
Veido serumas pasižymi lengva tekstūra, yra papildytas didele veikliųjų medžiagų koncentracija ir veiksmingai padeda spręsti tam tikrą odos problemą. Veido serumuose esančios molekulės yra mažesnės ir geba geriau prasiskverbti į odą bei pasiekti gilesnius odos sluoksnius, todėl serumas yra skvarbesnis ir veiksmingesnis produktas nei veido kremas. Vien tik serumas nesugeba išlaikyti drėgmės odoje ir apsaugoti nuo aplinkos poveikio, todėl po serumo būtina tepti veido kremą.
Kokį rinktis?
Serumą rinkitės pagal esamą problemą arba kokio rezultato norite odai. Pavyzdžiui, jei odai trūksta drėkinimo – rinkitės priemonę su hialurono rūgštimi; jei norite kovoti su odos senėjimu – ieškokite serumo su peptidais ar vitaminu C; o jei kovojate su riebia oda ar akne – rinkitės serumą su niacinamidu ar vitaminu A. Vienu metu naudojant kelis skirtingas funkcijas atliekančius serumus, galite spręsti ir kelias odos problemas.
Kaip naudoti?
Serumą tepkite nuprausus odą prausikliu ir panaudojus toniką. Priemonę paskirstykite ant veido ir kaklo odos, palaukite 3-6 min kol priemonė susigers ir tepkite veido kremą.
4 žingsnis: KREMAS
Vienas iš svarbiausių žingsnių odos rutinoje yra veido kremas. Pagrindinė jo funkcija yra drėkinti, apsaugoti odos barjerą ir sulaikyti drėgmę. Veido kremą reikėtų rinktis pagal odos tipą ir būklę. Veido kremas gali būti dieninis ir naktinis. Dieninis kremas dažniausiai atlieka drėkinimo ir apsauginę funkcijas, o naktinis skatina odos atsinaujinimą.
Kokį rinktis?
- Sausai odai skirto kremo pagrindinė funkcija yra atkurti drėgmę išoriniame odos sluoksnyje. Dauguma veido kremų sausai odai yra tirštesnės konsistensijos ir pagaminti aliejaus pagrindu. Labai svarbu, kad kremas puikiai tiktų būtent jūsų odai ir padėtų spręsti pagrindines odos problemas. Ieškokite kremų, kuriuose būtų tokios sudedamosios dalys kaip taukmedžio sviestas, peptidai, cinkas, vitaminas e, azijinė centelė, glicerinas, keramidai, skvalenas, jojobos (simondsijų aliejus), omega riebalų rūgštys, amino rūgštys, šlapalas, augaliniai sviestai ir aliejai, akvaporinai, bisabololis (ramunėlės). Tokios medžiagos kaip hialurono rūgštis, alijošius taip pat gali įeiti į kosmetikos produktų sudėtį, tačiau vien tik jos nesugeba apsaugoti odos nuo išsausėjimo.
- Normaliai odai rinkitės drėkinantį kremą su tokiais ingredientais kaip bisabololis, jojobos (simondsijų aliejus), hialurono rūgštis, alijošius, vitaminas e, niacinamidas, peptidai, šlapalas, keramidai, aminorūgštys, antioksidantai. Jei oda yra labai išsausėjusi, rinkitės sunkesnės kreminės konsistencijos kremą, kuris padės atstatyti odos drėgmę.
- Mišriai odai reikėtų naudoti du kremus – drėkinantį kremą ryte ir valantį, lengvos tekstūros, vandens pagrindo kremą vakare. Valantį kremą galima naudoti tik ten, kur yra riebesnė oda, o likusiose srityse – drėkinantį kremą. Labai svarbu, kad kremas tiktų jūsų odai ir padėtų spręsti pagrindines odos problemas, valytų ir drėkintų odą. Drėkinantis kremas gali būti papildytas tokiais ingredientais kaip bisabololis, jojobos (simondsijų aliejus), hialurono rūgštis, alijošius, vitaminas e, niacinamidas, linolinė rūgštis, aminorūgštys, antioksidantai. Valantis kremas gali būti su rūgštimis (pvz., salicilo, glikolio, azelaino, pieno), cinku, vitaminais A (retinolis ir kitos vit. A formos), C, E, niacinamidu. Naudinga, kad vakarinis kremas reguliuotų riebalinių liaukų veiklą, valytų odą, skatintų jos atsinaujinimą, mažintų porų kimšimąsi.
- Riebiai odai rinkitės drėkinančius kremus ar gelius, kurie ne tik drėkina odą, bet ir sureguliuoja riebalinių liaukų veiklą, slopina uždegimą ir vizualiai sumažina porų dydį. Į kremus / gelius, skirtus riebiai odai, gali įeiti tokie ingredientai: hialurono rūgštis, kolagenas, elastinas, alijošius, bisabololis, linolinė ir linoleninė rūgštys, aminorūgštys, simondsijų (jojoba) aliejus, vynuogių kauliukų aliejus ir kt.. Taip pat rekomenduojami vitaminai A (retinolis ir kitos vit. A formos), C, E, niacinamidas. Vakare galima rinktis kremą su rūgštimis, kuris padės sureguliuoti riebalinių liaukų veiklą, sumažins odos riebalavimąsi, porų kimšimąsi bei spuogelių atsiradimą.
Kaip naudoti?
Kiekvieną rytą ir vakarą, nuplovus veidą prausikliu, tepkite veidą jūsų odai skirtu kremu. Tai gali būti ir du skirtingi kremai, vienas rytui, o kitas (valantis / atnaujinantis) skirtas nakčiai. Sausai odai esant poreikiui drėkinantį kremą galima naudoti dažniau ir tepti didesnį jo kiekį, kadangi sausa oda pati nesugeba išlaikyti drėgmės ir sausėja.
5 žingsnis: APSAUGA NUO SAULĖS
Nepriklausomai nuo odos tipo ir būklės, kremą nuo saulės būtina naudoti kasdien, net ir šaltuoju metų laiku. Kremas nuo saulės apsaugo odą nuo žalingų saulės spindulių, sumažina neigiamą saulės spinduliuotės poveikį odai (ląstelių supiktybėjimą, odos dehidrataciją, raukšlių atsiradimą, pigmentaciją), padeda išvengti fotosenėjimo bei sulėtina senėjimo procesus.
Kokį rinktis?
- Sausai ir normaliai odai rinkitės tokį saulės kremą, kuris ne tik apsaugo odą nuo pavojingų spindulių, bet ir drėkina. Priemonės sudėtyje reikėtų vengti tokių medžiagų kaip kvapikliai ir dažikliai, kurie gali sujautrinti ir sudirginti odą.
- Mišriai ir riebiai odai rinkitės lengvos tekstūros, neriebų, nekemšantį porų ir nedirginantį odos kremą.
Kaip naudoti?
Naudokite kasdien einant į lauką. Jei daug laiko praleidžiate prie išmaniųjų įrenginių (telefono, kompiuterio ir pan.), kasdien naudokite kremą, kuris apsaugo odą ir nuo mėlynos šviesos poveikio. Esant lauke, apsaugą nuo saulės naudokite pakartotinai (kas 1,5-2 val), ypač po ilgo maudymosi ar gausaus prakaitavimo.
Papildoma odos priežiūra
Maksimaliems rezultatams pasiekti, į odos priežiūrą įtraukite ir tokias kosmetines priemones kaip makiažo valiklis (jei naudojate makiažo priemones), paakių kremas, veido šveitiklis ir veido kaukė.
Makiažo valiklis
Makiažo valiklis padeda pašalinti veido ir akių makiažą bei odos nešvarumus. Tai papildoma priemonė odos priežiūros rutinoje, kuri neturėtų būti naudojama vietoj prausiklio. Šią priemonę naudokite vakare, tik tokiu atveju, jei naudojate makiažo priemones arba norite atlikti gilų odos nuvalymą (su dvifaziu odos aliejumi).
Kokį rinktis?
- Micelinis vanduo – labai populiari akių ir veido makiažo nuvalymo priemonė. Jis greitai ir paprastai pašalina makiažą ir odos nešvarumus, tačiau šis produktas yra sukurtas micelių pagrindu, kurios pritraukia ne tik odos nešvarumus ir riebalus, bet ir vandenį, todėl kai kurie produktai ilgainiui naudojant gali odą sausinti.
- Dvifazis odos aliejus (hidrofilinis prausiklis) – priemonė, kuri švelniai ir efektyviai nuvalo makiažą, nešvarumus, riebalų perteklių. Ši priemonė labai tinka, jei naudojate daug makiažo arba turite riebią, mišrią, probleminę odą, nes padeda geriau nuvalyti ant odos susikaupusius nešvarumus, švelniai ir tuo pačiu efektyviai nuplauna natūraliai išskiriamus odos riebalus, tačiau odos neišsausina.
Kaip naudoti?
- Jei naudojate micelinį makiažo valiklį, suvilgykite juo vatos diskelius ir valykite odą. Kai nuvalysite, būtinai kruopščiai odą nuplaukite vandeniu, kad tikrai pašalintumėt makiažo valiklio likučius.
- Dvifazį odos aliejų paskirstykite ant odos, masažuokite pirštais visas veido zonas. Tuomet ant viršaus paskirstykite savo įprastai naudojamą prausiklį, abi priemones kruopščiai pirštų pagalba masažuokite ir gausiai nuplaukite vandeniu.
Paakių kremas
Paakių kremai yra specialiai pritaikyti jautriai ir plonai paakių odai, todėl juose esančios medžiagos nedirgina odos, yra mažesnės molekulinės masės, produktai yra papildyti veikliais ir koncentruotais ingredientais, kurie veiksmingai kovoja su paakių odos problemomis.
Kokį rinktis?
Paakių kremą rinkitės pagal tai, kokį efektą norite pasiekti:
- Jei odai trūksta drėgmės, rinkitės drėkinantį paakių kremą, pvz., su hialurono rūgštimi, alantoinu, niacinamidu, keramidais, peptidais, antioksidantais.
- Jei pagrindinė paakių problema yra pigmentacija ir tamsūs paakiai, kremo sudėtyje ieškokite tokių ingredientų kaip vitaminas, C, A, kofeinas, retinolis, bakučiolis, vitaminas K, niacinamidas.
- Jei norite sumažinti ir išvengti raukšlelių aplink akis, naudokite kremą papildytą retinoliu, antioksidantais, peptidais, argirelinu.
- Jeigu pagrindinis tikslas yra sumažinti paakių paburkimą, rinkitės kosmetikos priemones su kofeinu, hamameliu.
Kaip naudoti?
Paakių kremo reikia naudoti labai nedaug. Išspauskite šiek tiek kremo, tuomet švelniai presūriniais judesiais bevardžiu pirštu paskirstykite kremą paakių srityje. Paakių kremas turėtų būti naudojamas po veido serumo, prieš tepant veido kremą.
Veido šveitiklis
Reguliarus odos šveitimas išvalo odos poras, pašalina negyvas odos ląsteles, sumažina riebalavimąsi, skatina odos atsinaujinimą, lygina odos paviršių ir didina kitų kosmetinių priemonių įsiskverbimą į odą. Šveitikliai gali būti rūgštiniai, enziminiai, mechaniniai. Labai svarbu, kad šveitiklis būtų parinktas individualiai pagal odos tipą, būklę ir padėtų spręsti odos problemas. Nesirinkite šveitiklių su stambiomis abrazyvinėmis dalelėmis, kurie gali sudirginti, jautrinti, pažeisti odos apsauginį sluoksnį. Netinkamai parinktas ar per dažnai atliekamas odos šveitimas gali pabloginti odos būklę. Odos šveitimas atliekamas maždaug 1-2 kartus per savaitę, priklausomai nuo odos problemos, tipo ir būklės. Po šveitiklio būtinai naudokite drėkinantį ar maitinantį kremą, o ryte naudokite apsauginį kremą nuo saulės.
Kokį rinktis?
- Sausai odai labai svarbu parinkti švelnias šveitimo priemones, kurios nesudirgintų ir neskatintų odos išsausėjimo. Rinkitės švelnius enziminius ar rūgštinius šveitiklius su AHA (alfa hidroksi) rūgštimis (pvz., pieno, glikolio, migdolinė rūgštis), kurios švelniai nušveistų negyvas odos ląsteles, bet nepažeistų odos paviršiaus.
- Normaliai odai galima rinktis rūgštis (pvz., pieno, glikolio, migdolinė rūgštis) ar švelnius enziminius šveitiklius. Šveitiklį naudokite kartą per savaitę arba pagal kosmetologo rekomendacijas.
- Riebi ir mišri oda. Norint pagerinti riebios odos būklę, labai svarbu nusluoksniuoti negyvų ląstelių ir perteklinį odos riebalų sluoksnį, kurie susimaišę tarpusavyje dirgina odą. Reguliarus odos šveitimas sumažina porų užsikimšimą ir spuogų formavimąsi. Riebiai ir mišriai odai rinkitės šveitiklius su rūgštimis arba enziminius šveitiklius. Jei jūsų T zona yra riebesnė, rinkitės šveitiklius su pieno, salicilo, azelaino, glikolio rūgštimis, kurios sureguliuoja odos riebalų išsiskyrimą, ramina uždegimą, sumažina tikimybę atsirasti bėrimams, veikia antibakteriškai. Svarbu, kad rūgštinis pilingas būtų parinktas individualiai pagal jūsų odos būklę ir padėtų spręsti odos problemas. Rūgštinį šveitiklį galite naudoti tik ant riebesnių odos vietų (T zonos). Jei oda yra mažiau riebi ar jautri, rinkitės enziminius šveitiklius, jie švelniai tirpdo odos paviršiuje esančias negyvas ląsteles, giliai valo, bet odos nedirgina. Odą šveiskite 1-2 kartus per savaitę.
Kaip naudoti?
Odos šveitimą rekomenduojama atlikti vakare. Nuplovę veidą prausikliu, galite naudoti šveitiklį.
- Rūgštis uždėkite ant veido šepetėliu ar mentele. Rūgštys laikomos maždaug 2-10 min., pagal gamintojo nurodymus. Paprastai rūgščių laikymo trukmė palaipsniui didinama, todėl pirmą kartą ilgai nelaikykite, stebėkite odos reakciją. Nestiprų dilgčiojimą jausti normalu, tačiau jei jaučiate stiprų dilgčiojimo ar deginimo jausmą, rūgštį nedelsiant nuvalykite, kad išvengtumėt odos sudirgimo ir neigiamos reakcijos. Riebią / mišrią odą šveisti rekomenduojama 1-2 kartus per savaitę, sausai / normaliai odai užtenka vieno karto per savaitę arba rečiau (pagal poreikį). Rūgštinį šveitiklį galite naudoti vietiškai tik ant probleminių vietų (spuogelių ar nuo spuogų likusių randų).
- Enziminis šveitiklis švelniai tirpdo odos paviršiuje esančias negyvas ląsteles, giliai valo, bet odos nedirgina. Enziminiai šveitikliai dažnai būna birių miltelių pavidalu. Sumaišykite miltelius su vandeniu (gamintojo rekomenduojama proporcija), masažuokite odą ir po kelių minučių nuplaukite. Naudokite 1-4 kartus per savaitę, pagal gamintojo ar odos specialisto nurodymus.
Veido kaukė
Veido kaukės pasižymi odai naudingomis ir koncentruotomis medžiagomis, skirtomis palepinti ir atgaivinti odą akimirksiu. Jos skirtos visoms odoms ir parenkamos pagal tai, ko tuo metu reikia odai. Kaukės gali būti drėkinančios, raminančios, valančios, skaistinančios, stangrinančios, maitinančios.
Kokią rinktis?
Veido kaukę rinkitės pagal esamą odos būklę arba kokį rezultatą norite pasiekti. Atkreipkite dėmesį, kad ingredientuose būtų daug drėkinančių medžiagų, pvz., hialurono rūgštis, aloe vera, pantenolis, glicerinas. Venkite kaukių su alkoholiais, kvapikliais, mineraliniu aliejumi (mineral oil), silikonais.
Veido kaukės:
- Lakštinės kaukės – rinkitės natūralaus pluošto kaukes, pvz., bambuko, medvilnės, celiuliozės, šilko ir kt. Pakuotėje likusį serumą įmasažuokite į veido odą, kaklą ar dekolte.
- Molio kaukės (kaolinas – baltasis molis, bentonitas ir kt.) tinka mišriai ir riebiai, probleminei odai, švelniai nušveičia negyvas odos ląsteles, valo poras, minkština odą, turi priešuždegiminių, raminančių savybių, padeda kovoti su bėrimais ir odos uždegimu. Molio kaukę galima dėti tik ant T zonos (arba kur oda riebesnė), o ten kur yra sausa / normali oda – naudoti drėkinančią kaukę.
- Gelinės / kreminės kaukės – šios kaukės turi labai daug aktyvių ingredientų, jos stiprumą galima reguliuoti produkto ant odos užtepus daugiau arba mažiau. Kreminę / gelinę kaukę svarbu kruopščiai nuplauti.
- Alginatinės kaukės – giliai pridrėkina, vėsina ir ramina odą. Kaukę reikia tepti greitai storu sluoksniu, kadangi ji greitai stingsta. Sustingusi kaukė sukuria orui nepralaidžią plėvelę, todėl stabdo odoje esančio vandens išgaravimą ir oda dar geriau pasisavina veikliąsias medžiagas. Stingdama kaukė prisitaiko prie veido formos, todėl dėl sutraukiamojo poveikio gali vizualiai sumažinti smulkias raukšleles.
Kaip naudoti?
Veido kaukę naudoti ant švarios odos, nuplovus odą prausikliu. Maksimaliam rezultatui pasiekti, veido kaukę kartą per savaitę rekomenduojama naudoti po odos šveitimo, kad oda geriau pasisavintų kaukėje esančias naudingas medžiagas.
Odos nešveiskite jeigu oda yra jautri ar sudirgusi – tokiu atveju naudokite tik drėkinančias, raminančias kaukes, kurios padės atkurti pažeistą odos barjerą ir atstatyti drėgmę.
Kaukę galite naudoti 1-2 kartus per savaitę, atsižvelgdami į odos poreikius ir būklę. Kreminę, gelinę ar molio kaukę užtepkite šepetėliu ar pirštais ant odos ir laikykite 10-20 min pagal gamintojo nurodymus (per ilgai laikant kaukę oda gali sudirgti ar išsausėti). Lakštinę kaukę uždėkite ant odos, perteklinį serumą įmasažuokite į odą.
Po veido kaukės odos rutina yra tęsiama nuo antro žingsnio – veido toniko.
Ryto ir vakaro rutina
Mūsų oda atsinaujina maždaug kas 28 dienas, todėl reguliariai naudojant kosmetikos priemones, pirmi rezultatai pastebimi maždaug po 4-6 savaičių. Norint pagerinti odos būklę, veido odos priežiūros rutina turi būti atliekama kiekvieną rytą ir vakarą. Teisinga odos priežiūros rutina ryte ir vakare turėtų būti tokia:
Ryto rutina
Vakaro rutina
- Makiažo valiklis – jei esate su makiažu, pirmiausia jį pašalinkite naudodami makiažo valiklį.
- Prausiklis
- Šveitiklis – naudokite 1-2 kartus per savaitę, priklausomai nuo odos tipo ir būklės.
- Veido kaukė – naudokite 1-2 kartus per savaitę pagal poreikį.
- Tonikas
- Serumas
- Paakių kremas
- Veido kremas
Jei dar tik pradedate rūpintis savo oda, pradėkite nuo pačių svarbiausių žingsnių: prausiklis, veido kremas ir apsauga nuo saulės. Vėliau, kai priprasite prie kasdienės odos rutinos, galite papildomai įtraukti ir kitas kosmetikos priemones. Rūpinkitės savo oda!
Jei nežinote kokius kosmetikos produktus įsigyti, užpildykite nemokamą virtualų odos testą, kurio pagalba parinksime jūsų odai labiausiai tinkančias kosmetines priemones.