Paakių oda: prevencija senėjimui ir teisinga priežiūra
Raminta Tamulaitė
Turinys
Paakių anatomija
Paakių zonoje oda yra pati jautriausia ir ploniausia (odos storis vos 0,1-0,5 mm). Šioje srityje yra labai nedaug riebalinių liaukų, dėl to oda mažiau aprūpinama drėgme, taip pat mažiau yra ir odos baltymo kolageno bei elastino skaidulų, kurios atsakingos už odos stangrumą ir elastingumą. Dėl šių priežasčių paakių oda greičiau praranda vientisumą, suglemba ir lyginant su kitomis veido sritimis yra trapesnė, sausesnė ir labiau pažeidžiama. Čia dažniausiai atsiranda ir pirmieji senėjimo požymiai: raukšlės, tamsūs paakiai, paburkimai, nuovargis, išryškėja smulkūs kapiliarai.
Pagrindinės paakių problemos
Su paakių odos problemomis galima susidurti ir jauniems asmenims, bet dažniausiai paakių problemos išryškėja vyresniame amžiuje. Pagrindinės paakių odos problemos yra tamsūs ratilai, paburkimas bei raukšlės.
Tamsūs ratilai arba hiperpigmentacija
Tamsūs ratilai aplink akis ir viršutinių akių vokų spalvos pakitimai yra dažna kosmetinė problema, kuriai nėra vieno sprendimo būdo. Odos patamsėjimas paakių srityje dažnai suteikia nepageidaujamą pavargusio, stresą patiriančio asmens įvaizdį ir prideda amžiaus. Viena dažniausių tamsių paakių odos priežasčių yra natūralus odos plonėjimas, dėl kurio išryškėja kraujagyslės. Dabartinis gyvenimo būdas ir nuolatinis įprotis ilgai žiūrėti į technologinių prietaisų ekranus gali sukelti akių įsitempimą ir nuovargį, dėl kurio išsiplečia ir vizualiai išryškėja kraujagyslės. Pas kai kuriuos paakių kraujagyslės yra labiau matomos dėl paveldimumo (jei genetiškai oda yra plona ar blyški, taip pat senstant kraujagyslės gali tapti labiau pralaidžios), tačiau tam įtaką taip pat daro ir saulės žala, gyvenimo būdas (pvz., rūkymas).
Taip pat tamsią paakių išvaizdą sukelia odos senėjimas, použdegiminė hiperpigmentacija (pvz., atsiranda po dermatito) ir lėtinis stresas, kuriam esant suaktyvėja odos pigmento melanino gamyba ir paakių oda patamsėja.
Akių paburkimas
Paakių patinimas senstant tampa ryškesnis dėl vidinių fiziologinių ir anatomijos pokyčių. Tai gali įvykti dėl padidėjusio kapiliarų pralaidumo, sutrikusios limfos veiklos ar riebalinio audinio kiekio sumažėjimo. Didelę įtaką daro ir gyvenimo būdas (pvz., rūkymas, alkoholio ar narkotikų vartojimas), dieta (pvz., sūrus maistas), odos egzema, (sezoninė) alergija, saulės spinduliuotės poveikis, laisvųjų radikalų žala, stresas ar nuovargis.
Raukšlės aplink akis
Raukšlės yra vienas labiausiai atpažįstamų odos senėjimo požymių. Tokios vietos kaip akių kampučiai yra ypač jautrios raukšlių susidarymui dėl nuolatinio judėjimo ir odos plonėjimo (todėl tose vietose atsiranda raukšlelės, vadinamos „žąsies kojelėmis“). Nors vidinis senėjimas turi įtakos „žąsies kojelių“ atsiradimui (dėl epidermio ir dermos sluoksnių plonėjimo), tačiau pagrindinę įtaką stambių raukšlių susidarymui daro aplinkos veiksniai. Saulės spinduliuotė ir oro tarša paskatina odos baltymo kolageno suardymą ir sulėtina jo gamybą, sumažina odoje esančių elastino skaidulų ir glikozaminoglikanų (ląstelės, atsakingos už odos drėgmę) kiekį. Žalinga išorinė aplinka taip pat skatina riebalinio audinio ląstelių suardymą ir vandens netekimą, dėl ko oda tampa trapi, išsausėjusi, atsiranda nuovargio požymiai ir raukšlelės.
Kas sukelia žalą paakių odai?
Neigiamą įtaką jautriai paakių odai daro tiek vidiniai, tiek išoriniai aplinkos faktoriai.
Odos senėjimas
Didžiausią įtaką paakių srities pokyčiams daro senėjimas. Jis būna vidinis (natūralus senėjimas su amžiumi) ir išorinis (aplinkos senėjimas). Išorinį – aplinkos senėjimą sukelia saulės spinduliai (UVA, UVB, IR ir matoma šviesa), oro tarša ir kiti stresą provokuojantys veiksniai. Didelę įtaką paakių odos būklei daro ir gyvenimo būdas (mityba, rūkymas, alkoholio ir narkotikų vartojimas), stresas, alergija, paveldimumas.
Paakiuose senėjimas pasireiškia apie trisdešimtus gyvenimo metus. Pirmieji senėjimo požymiai atsiranda anksčiau nei kitose veido srityse, dėl to, kad ši sritis yra labai judri (kiekvieną dieną sumirksime virš 10 tūkst. kartų net 22 raumenų pagalba), oda yra ypatingai plona ir senstant dar labiau sumažėja poodinių riebalų kiekis. Senstant mažėja ir odos dermoje esančio baltymo kolageno bei elastino kiekis, kurie yra atsakingi už odos storį, todėl ilgainiui oda plonėja.
Odos senėjimas daro neigiamą įtaką odos būklei ir funkcionalumui, skatina raukšlių ir pigmentacijos atsiradimą, odos išsausėjimą ir suglebimą, iššaukia odos tonuso ir tekstūros pokyčius, su laiku oda gali įgauti ir gelsvą atspalvį. Senstant lėtėja ir odos viršutinio sluoksnio epidermio funkcijos, todėl oda praranda drėgmę. Prie to prisideda ir neigiami aplinkos veiksniai, kurie dar labiau susilpnina odos apsauginio barjero funkciją, skatina transepiderminį vandens netekimą (TEVN) ir suaktyvina odos uždegimą.
Kiti veiksniai
Be odos senėjimo, paakių zonai neigiamą įtaką daro ir kiti veiksniai:
- Odos uždegimas. Įvairios odos infekcijos ar alerginės reakcijos gali paskatinti skysčių susikaupimą paakių srityje (pvz., periorbitinė edema), todėl paakiai gali vizualiai atrodyti paburkę.
- Medikamentai ir vaistai. Tokie vaistai kaip kortikosteroidai dažnai naudojami gydyti odos ligoms, pvz., egzemai, dermatitui ir psoriazei. Tačiau vietiniai steroidai išplonina odą, todėl paprastai yra rekomenduojami tik trumpalaikiam naudojimui.
- Drėgmės stoka. Jei oda negauna pakankamai drėgmės, gali atsirasti paakių paburkimas, odos išsausėjimas, didėja tikimybė atsirasti ir odos raukšlelėms.
- Miego trūkumas. Miego metu odos procesai vyksta net 2 kartus greičiau nei dienos metu. Jei miegate nepakankamai, yra sutrikdomi odos atsistatymo procesai, tai daro įtaką ir jautriai paakių odai. Neišsimiegojus paakiai atrodo pavargę, gali atsirasti tamsūs ratilai po akimis.
- Per didelis druskos vartojimas. Druska skatina skysčių kaupimąsi organizme, todėl vartojant per didelį kiekį druskos, gali atsirasti akių paburkimas.
- Per didelis skysčių vartojimas nakčiai. Mūsų kūnas naktį ilsisi ir nešalina skysčių, todėl susikaupę skysčiai gali sukelti akių srities patinimą.
- Rūkymas. Rūkymas pažeidžia ir naikina odoje esantį kolageną, kuris suteikia odai elastingumą ir stangrumą.
- Paveldimumas. Paakių odos išvaizdą lemia ir genetika. Dažnai šviesesnės odos žmonių paakių oda yra plonesnė, todėl labiau matosi ir raukšlelės.
- Šiurkšti priežiūra. Dažnas akių trynimas, odos tampymas gali sudirginti ir pažeisti jautrią odą. Paakių zonos negalima šveisti jokiomis priemonėmis. Kadangi paakių oda yra labai plona ir jautri, ją reikėtų prižiūrėti itin švelniai.
Paakių odos priežiūra
Kokias kosmetines priemones rinktis?
Pagrindinės kosmetikos priežiūros priemonės paakiams:
Akių valiklis
Kiekvieną dieną kruopščiai nuvalykite akių makiažą. Netrinkite odos pirmyn atgal, naudokite švelnius judesius ir valykite nešvarumus nuo akies kampučio smilkinių link.
Naudojimas. Blakstienoms nuvalyti padėkite paakių srityje vatos diskelį, tuomet pridėkite prie blakstienų kitą makiažo valymo priemonėje suvilgytą diskelį, kelias sekundes palaukite (kad atitirptų nešvarumai) ir diskeliu braukite tik per blakstienas judesiu iš viršaus į apačią arba į šonus. Judesius švelniai kartokite kol nuvalysite visus nešvarumus. Tokiu būdu nesudirginsite paakių odos, išvengsite paraudimo ir jautrumo.
Taip pat lengvam akių makiažo ir nešvarumų nuvalymui galite rinktis aliejinius produktus (skirtus dvifaziam odos nuvalymui), kurie švelniai nuvalo tiek blakstienas, tiek odą vien jūsų pirštų pagalba ir visiškai nedirgina odos.
Paakių kremas
Paakių kremą ar serumą rekomenduojama pradėti naudoti maždaug nuo 20-ies metų kaip prevencinę priemonę nuo senėjimo. Rekomenduojama rinktis lengvos gelinės konsistencijos kremą, kuris yra geriau įsisavinimas. Paakių kremą rinkitės pagal tai, kokį efektą norite pasiekti:
- Jei odai trūksta drėgmės, rinkitės drėkinantį paakių kremą, pvz., su hialurono rūgštimi, alantoinu, niacinamidu, keramidais, peptidais, antioksidantais.
Profesionalo rekomendacija
Environ paakių kremas su antioksidantais, 15 ml
Vitaminais ir antioksidantais papildytas paakių kremas, intensyviai drėkina odą, mažina raukšleles, stangrina ir suteikia odai elastingumo.
- Jei pagrindinė paakių problema yra pigmentacija ir tamsūs paakiai, kremo sudėtyje ieškokite tokių ingredientų kaip vitaminas, C, A, kofeinas, retinolis, bakučiolis, vitaminas K, niacinamidas.
Profesionalo rekomendacija
Neoretin Discrom Control K-Eye Contour paakių kremas, 15 ml
Kremo sudėtyje esantis vitaminas K ir traneksamo rūgštis bei pigmento kontrolės sistema šviesina patamsėjusius paakius ir suvienodina odos atspalvį.
- Jei norite sumažinti ir išvengti raukšlelių aplink akis, naudokite kremą papildytą retinoliu, antioksidantais, peptidais, argirelinu.
Profesionalo rekomendacija
HubisLab Premium paakių ir veido kremas, 40 g
Padeda efektyviai sumažinti raukšles, stiprina odos apsauginį barjerą ir turi stangrinamąjį poveikį. Sudėtis papildyta antioksidantais ir botulino dariniu.
- Jeigu pagrindinis tikslas yra sumažinti paakių paburkimą, rinkitės kosmetikos priemones su kofeinu, hamameliu.
Profesionalo rekomendacija
Noon Reform paakių kremas, 15 ml
Lengvas, efektyvus ir stipraus poveikio paakių kremas, kuris kovoja net su 5 odos problemomis – mažina paburkimus, šviesina paakius, sumažina raukšleles, stangrina odą ir apsaugo nuo laisvųjų radikalų žalos.
Naudojimas. Paakių kremo visai sričiai užtenka visai nedaug. Išspauskite šiek tiek kremo, tuomet švelniai presūriniais judesiais bevardžiu pirštu (bevardis pirštas yra silpniausias, todėl stipriai nespaudžia gležnos paakių odos), paskirstykite kremą paakių srityje (ant apatinio voko, viršutinio voko ir akių išoriniame kamputyje. Prieš naudojant paakių kremą, jį galite kelias minutes palaikyti šaldytuve, kad jis suteiktų vėsinantį ir gaivinantį poveikį (atkreipkite dėmesį į gamintojo nurodymus, ar nėra specialių kremo laikymo rekomendacijų).
Paakių kaukės
1-2 kartus per savaitę naudokite paakių kaukes, kurios skirtos atgaivinti, pridrėkinti ir skaistinti šią jautrią veido zoną. Kaukės taip pat stangrina, ramina jautrią odą ir yra papildoma prevencinė priemonė nuo senėjimo.
Apsauga nuo saulės
Kremas nuo saulės – būtinas! Saulės poveikis daro didelę įtaką odos senėjimo procesams. UV spinduliuotė ne tik sausina odą, bet ir iššaukia pigmentaciją bei priešlaikinį senėjimą. Todėl būtina kiekvieną dieną naudoti kremą nuo saulės, net jei ir nėra tiesioginių saulės spindulių. Apsaugą kartokite kas 1,5-2 val.
Kremą nuo saulės rekomenduojama rinktis su fiziniais UV filtrais (cinko oksidas ir titano dioksidas), kurie apsaugo odą ir jos nedirgina.
Maksimaliai apsaugai dėvėkite apsauginius akinius ir skrybėlę, kurie esant saulei, padeda išvengti akių prisimerkimo bei apsaugo nuo žalingos UV spinduliuotės. Tokiu būdu apsauga nuo saulės mažina raukšlelių atsiradimo tikimybę ir riziką atsirasti tamsiems ratilams po akimis dėl žalingų saulės spindulių poveikio.
Ar paakiams galima naudoti veido kremą?
Iš esmės paakių zonai galima naudoti ir įprastai naudojamą drėkinantį veido kremą ar serumą, tačiau svarbu atkreipti dėmesį, kad į veidui skirtus kosmetikos produktus dedamos aktyvios medžiagos, kurios paakius gali jautrinti ir dirginti. Būtent paakių kremai yra specialiai pritaikyti šiai jautriai ir plonai odai, todėl juose esančios medžiagos nedirgina odos, yra mažesnės molekulinės masės, produktai yra papildyti veikliais ir koncentruotais ingredientais, kurie veiksmingai kovoja su paakių odos problemomis, bet tuo pačiu nedaro jokios žalos šiai delikačiai odos sričiai.
Taip pat svarbu suprasti koks yra jūsų tikslas renkantis paakių kremą. Jei pagrindinės paakių problemos yra drėgmės trūkumas, patamsėjimas ar smulkios raukšlelės, norite atstatyti aplinkos veiksnių padarytą žalą odai ar pristabdyti senėjimo procesus, tokiu atveju paakių kremas bus puikus pagalbininkas ir prevencija. Tačiau paakių kremas nepanaikina atsiradusios problemos priežasties, t.y. neišsprendžia tokių problemų kaip odos senėjimas, paburkimas dėl riebalinio audinio pertekliaus ar pigmentacija dėl arti išsidėsčiusio kapiliarų tinklo.
Kaip pagerinti paakių odos būklę?
Kadangi didelę įtaką paakių odai turi vidiniai ir aplinkos veiksniai, todėl svarbu patiems pasirūpinti šia jautria veido zona ir kuo ilgiau išlaikyti gerą paakių būklę.
Patarimai kaip patiems galima pagerinti paakių odos būklę ir išvaizdą:
- Mityba ir maisto papildai. Įtraukite į savo valgio racioną omega-3 ir omega-6 riebalų rūgštis turinčius maisto produktus; maisto papildai su hialurono rūgštim, nakvišų aliejumi pagerina odos elastingumą, stangrumą ir drėgmę; kalis pašalina skysčių perteklių. Dėl papildų vartojimo pasikonsultuokite su gydytoju.
- Paakių maskuokliai. Šios priemonės laikinai pagerina paakių išvaizdą – pašviesina tamsius ratilus, sulygina odos atspalvį ir reljefą. Rinkitės paakių maskuoklius ne tik turinčius maskuojančių savybių, bet atkreipkite dėmesį ir į sudėtį, kad joje įeitų drėkinantys bei odos būklę gerinantys ingredientai, tokie kaip hialurono rūgštis, vitaminai A, C, K, peptidai bei apsauga nuo saulės. Venkite tokių medžiagų kaip alkoholis, silikonai, kvapikliai, kurie odą gali sausinti ir dirginti.
- Drėkinimas. Kaip ir veido, taip ir paakių odai nuolat reikia drėkinimo. Senstant oda praranda drėgmę, todėl nuolatinis odos drėkinimas tiek kosmetikos priemonėmis, tiek ir geriant vandenį, stabdo odos sausėjimą, sumažina priešlaikinio senėjimo tikimybę, gerina odos tonusą ir mažina tikimybę atsirasti smulkioms odos raukšlelėms.
- Vėsūs kompresai. Jei ryte atsikėlėte ir pastebėjote, kad jūsų paakiai po nakties yra paburkę, galite uždėti vėsų kompresą, kuris sumažins patinimą ir pagerins paakių išvaizdą.
- Masažas. Jei pastebėjote patinimą ar paburkimą, masažas gali pagerinti paakių išvaizdą. Dažnu atveju patinę paakiai atsiranda dėl skysčių pertekliaus, nuovargio, nemigos ar persimiegojimo, netinkamos mitybos (pvz., per didelio kiekio druskos). Tokiu atveju atliekamas masažas pagerina kraujotaką, limfotaką, pagerina skysčių nutekėjimą ir sumažina paburkimą. Galima naudoti ir masažinius volelius, kurie ne tik padeda išjudinti užsistovėjusius skysčius, bet kartu turi ir vėsinantį bei kraujagysles sutraukiantį poveikį. Tačiau jei jūsų paakiai patinę dėl genetinių ar sveikatos priežasčių, tokiu atveju masažas didelės naudos neatneš.
- Sveika gyvensena. Didelę įtaką mūsų sveikatai turi kasdieniai įpročiai, todėl jei norite visapusiškai pagerinti ne tik savo išvaizdą, bet ir emocinę, psichologinę būklę, stenkitės išsimiegoti, sveikai valgyti, gerti daug vandens ir reguliariai sportuoti.
Kosmetikos ingredientai paakiams
Pagrindiniai kosmetikos ingredientai, gerinantys paakių odos būklę:
- Retinolis (vitaminas A). Tai svarbus ingredientas odai, kuris pagreitina su amžiumi sulėtėjusius ląstelių gamybos procesus, skatina kolageno gamybą, šviesina patamsėjusius paakius, stangrina odą, mažina raukšleles. Svarbu žinoti kaip tinkamai naudoti retinolį, priešingu atveju galit iššaukti paakių odos paraudimą, sudirgimą, sausumą ir net niežulį.
- Vitaminas C. Stiprus antioksidantas, skatina odos baltymo kolageno gamybą ir mažina pigmento melanino kiekį, todėl kovoja su odos plonėjimu, skaistina, šviesina odą, stabdo senėjimo procesus, padeda apsisaugoti ir atstatyti saulės bei laisvųjų radikalų padarytą žalą odai.
- Antioksidantai (pvz., žalioji arbata, vitaminai E, C, B). Stabdo senėjimo procesus, padeda atstatyti pažaidą odoje, kurią sukelia UV spinduliai, oro tarša, laisvieji radikalai ir rūkymas.
- Kofeinas. Gerina mikrocirkuliaciją, turi kraujagysles sutraukiantį poveikį ir pigmentaciją šviesinančių savybių, todėl mažina paakių paburkimą, paraudimą ir tamsius ratilus.
- Vitaminas K. Skatina odos ląstelių veiklą, turi priešuždegiminių savybių ir gerina kraujo krešėjimą, todėl mažina paviršinių kraujagyslių atsiradimą ir kovoja su tamsių paakių problemomis.
- Niacinamidas. Turi priešuždegiminių, drėkinančių, odos spalvą ir tonusą lyginančių savybių.
- Argirelinas. Peptidas, imituojantis botulino poveikį. Jis atpalaiduoja reguliariai judančius veido raumenis ir taip intensyviai mažina raukšles.
- Peptidai. Stimuliuoja odos baltymo elastino ir kolageno gamybą, atstato odai padarytą žalą ir mažina uždegimą, gerina odos tekstūrą, drėkina ir mažina raukšleles.
- Bakučiolis. Prilygsta retinolio poveikiui. Padeda kovoti su raukšlelėmis, gerina odos stangrumą ir elastingumą, šviesina hiperpigmentaciją, tinka naudoti jautriai odai.
- Hialurono rūgštis.Tai natūraliai mūsų organizme esanti molekulė, kuri pritraukia ir sulaiko odoje vandenį, todėl intensyviai drėkina, putlina odą, atkuria hidrataciją ir padeda sumažinti raukšleles. Atkreipkite dėmesį, kad paakių priežiūros priemonėse veiksminga hialurono rūgštis turėtų būti mažos molekulinės masės.
Taip pat ieškokite tokių ingredientų kaip kolagenas, alantoinas, avižų ekstraktas, pantenolis, keramidai, augimo faktoriai, resveratrolis ir kt.
Paakių kosmetikos priemonėse gali būti keli ar dauguma iš šių ingredientų, tačiau jei šios medžiagos neprasiskverbs giliau į odą ir pateks tik ant viršutinio odos sluoksnio epidermio, maksimalių rezultatų nesulauksite. Jei norite pagerinti šių priemonių prasiskverbimą į odą, naudokite namuose mikroadatinės terapijos volelį arba atlikite paakiams skirtas procedūras, gerinančias produktų skvarbą, kosmetologo kabinete.
Jei naudojant bet kurį iš šių ingredientų pastebite stiprų paakių odos sudirgimą, jautrumą ar deginimo jausmą, naudojimą nutraukite.
Kosmetinės procedūros paakiams
Estetinės procedūros
Tai kosmetologo kabinete atliekamos paakių odos būklę gerinančios procedūros, kurios skaistina, šviesina ir jaunina paakių odą. Daromos tuomet, kai problema gali būti pagerinama kosmetologinių aparatų ar kosmetikos produktų pagalba.
Mikroadatinė terapija
Tai minimaliai invazinė procedūra, atliekama naudojant medicininį volelį. Jis padengtas 0,2 mm ilgio adatėlėmis, kurių pagalba odoje yra sukuriami mikro dūriai, skatinantys gijimo procesą ir tokiu būdu oda pradeda gaminti daugiau elastino ir kolageno. Taip yra skatinamas odos atsinaujinimas, mažėja pigmentacija, gerėja tekstūra ir bendra odos išvaizda. Mikroadatinė terapija skatina epidermio sustorėjimą, todėl padidėja odos storis ir sumažėja raukšlių gylis, mažiau matoma odos pigmentacija ir kraujagyslės. Mikroadatinę terapiją galite saugiai atlikti patys su namų naudojimui skirtais mikroadatiniais voleliais.
Invazinės procedūros
Prieš atlikdami bet kokią invazinę procedūrą (užpildus, lazerį ar plastinę operaciją), viską išsamiai aptarkite su odos specialistu. Prieš renkantis šias procedūras, pirmiausiai išbandykite veiksmingas kosmetines priemones, kurios gali padėti pakoreguoti smulkias paakių problemas ir netobulumus.
- Hialurono rūgšties užpildai. Užpildai pripildo sumažėjusį paakių tūrį, mažina raukšleles, lygina odos tekstūrą, rezultatas išlieka apie metus laiko. Nerekomenduojama, jei paakių oda yra itin plona.
- Lazeris arba IPL. Skatina odos atsinaujinimo procesus, strangrina odą, padeda pagerinti fotosenėjančios, raukšlėjančios ir senstančios paakių odos išvaizdą. Skirtingi lazeriai naudojami kiekvienai odos problemai spręsti, todėl prieš atlikdami šią procedūrą, būtinai aptarkite su procedūrą atliekančiu dermatologu kokį rezultatą norite pasiekti.
- Plastinė operacija (blefaroplastika). Tai viena populiariausių plastinių operacijų, gali būti koreguojami viršutiniai ir apatiniai paakių vokai. Apatinių paakių operacijos metu pašalinamas perteklinis riebalinis audinys, „akių maišeliai“, odos perteklius. Oda tampa stangresnė, lygesnė, vizualiai jaunesnė.
Norėdami pasikonsultuoti dėl jūsų odai geriausiai tinkančios priemonės paakiams užpildykite kontaktinę formą arba atlikite nemokamą odos testą internetu.